על המורים

פרופסור ט. קרישנמצ'ריה

krishnamacharya

טירומלאי קרישנמצ'ריה, שנודע כ"מורה המורים", היה המחדש והמפיץ החשוב של יוגה במאה העשרים. בין תלמידים המפורסמים ביותר נמנים ב.ק.ס. איינגר, פטאבהי ג'ויס, אינדרה דוי ובנו ט.ק.ו. דסיקצ'ר.

ההוראה של קרישנמצ'ריה נחלקת לשתי תקופות עיקריות, הראשונה מגיל 42, בה היה המורה ליוגה של המהרג'ה של מייסור וניהל את בית הספר ליוגה במייסור, אז לימד גם את איינגר, ג'ויס ואינדרה דוי.

לאחר שהודו זכתה לעצמאות בשנת 1947, נסגר בית הספר ליוגה בהוראת השלטון החדש וקרישנמצ'ריה פתח בקריירה חדשה בצ'נאי (מדרס), שם הגיעו אליו בעיקר אנשים לריפוי. בתקופה זו שילב קרישנמצ'ריה בין הידע הנרחב שלו ברפואה הודית מסורתית (איורוודה) ויוגה כדי לטפל באלפי אנשים, ופיתח יוגה המותאמת אישית לצרכי התלמיד, המוכרת כיום לעיתים בשם "ויניוגה".

בתקופה זו גם למדו איתו התלמידים המתמידים והמסורים ביותר שלו – בנו ט.ק.ו. דסיקצ'ר, א.ג'. מוהאן ורמאסוואמי.

ט.ק.ו. דסיקצ'ר

desikachar

דסיקצ'ר, בנו של קרישנמצ'ריה ותלמידו במשך כשלושים שנה, המשיך את אביו, פיתח והפיץ את לימוד היוגה בהתאמה אישית (הקרוי לעיתים "ויניוגה" או "יוגה בסגנון דסיקצ'ר").

דסיקצ'ר הקים את ה"Krishnamacharya Yoga Mandiram" בצ'נאי, שם למדו אלפי מורים את היוגה שלמד מקרישנמצ'ריה. הוא לימד תלמידים ארופאים ואמריקאים רבים שהפיצו את היוגה שלו ברחבי העולם, וכתב מספר ספרים, שהמוכר ביניהם הוא "לב היוגה".

פול הארווי

paul

פול החל ללמוד עם דסיקצ'ר בשנת 1976, שהה איתו ללימוד אינטנסיבי של שנתיים בהודו בשנים 1979-1981, ולאחר מכן המשיך להגיע להודו ללמוד יוגה עם דסיקצ'ר ותלמידים בכירים אחרים של דסיקצ'ר ושל קרישנמצ'ריה עד שנת 2002. כמו כן למד איורוודה, פילוסופיה הודית, שירה וודית (chanting), ועוד. כמו כן למד באנגליה גישות מערביות לתהליכי התפתחות – התמקדות (focusing), Core Psychology ופסיכולוגיה טרנספרסונלית.

פול מלמד מאז שובו לאנגליה בשנת 1981 והכשיר מאות מורים בגישה של דסיקצ'ר, מאנגליה וארצות נוספות וגם בישראל מזה כעשרים שנה, דרך קורסי מורים של תלמידתו הבכירה בישראל זיוה כנורות, סדנאות בביתה וסדנאות לקהל הרחב דרך ארגון מורי היוגה.

זיוה כנרות

zivaandpaul

זיוה כנרות עוסקת ביוגה משנת 1971 , מנהלת את המרכז ללימודי יוגה ותרפיה ביוגה משנת 2003 וחברה ב-IAYT – ארגון בינלאומי לתרפיה ביוגה משנת 2007.

במשך שנים רבות למדה גישות יוגה שונות. במפגש עם מורים לוויניוגה – גישתם של קרישנמצ'ריה ובנו – תלמידו ,דסיקצ'ר – מצאה מענה לצורך בהכרת הפוטנציאל העמוק של היוגה.
בשנת 1995, בתום שני עשורים של הוראת יוגה, זכתה לפגוש את מורה Paul Harvey , בו מצאה איכות נדירה של מורה וחבר. מאז אני חווה רמה גבוהה ביותר של היוגה על כל עושרה.

ב-2003, השלימה את לימודיה ב – Practitioner Training Programme באנגליה, לצרך הכשרתה כמורה ליוגה ותרפיסטית והוסמכה ללמד את הגישה בארץ ולהכשיר מורים בגישה זו.

ממשיכה לארח את פול הרווי בארץ להוראה מעמיקה לתלמידיה ולקהל הרחב.