התמקדות (focusing)

שיטת ההתמקדות (focusing) היא שיטה לריפוי והתפתחות אישית מתוך תשומת לב והקשבה אמפטית לתחושות שעולות בגופינו.

מתוך ההקשבה והנוכחות עם התחושות אנו מקבלים מידע חדש מהגוף שלנו, מוצאים רעיונות ופתרונות חדשים, ועוברים שינויים שניתן ממש לחוות בגוף כתחושת הקלה, זרימה, נשימה ושחרור של מקומות תקועים.

ההתמקדות יעילה כמעט בכל מצב, ובמיוחד למצבים כמו קשיים בקבלת החלטות, ביקורת עצמית גבוהה, קשיים במערכות יחסים, חרדות, דיכאון ועוד. כאשר אנו נוכחים עם הקושי עולים מתוך הגוף גם מידע חדש וה"צעד הבא" להתקדמות ושינוי.

ניתן ללמוד התמקדות ולתרגל אותה לבד, אך רוב האנשים מוצאים שיותר אפקטיבי להתמקד עם בן\בת זוג שמלווים את התהליך, נותנים תמיכה והקשבה ויכולים לעזור להניע את התהליך במקומות שבהם אנו נתקעים.

העבודה שלי כמלווה התמקדות נשענת על יותר מעשור של לימודי פסיכותרפיה גופנית והתמקדות, כולל לימודי הסמכה בתרפיה מוכוונת התמקדות עם ליאורה בר-נתן, ועל סדנאות ומפגשים פרטיים רבים בהתמקדות עם הגוף השלם (Wholebody Focusing) עם גלן פלייש, PhD, ממובילי השיטה בעולם.

לאורך השנים לימדתי התמקדות ובעיקר התמקדות עם הגוף השלם במסגרת סדנאות ובקורס התמקדות בסיסי (שהוא למיטב ידיעתי היחיד בארץ שהיה בגישת התמקדות עם הגוף השלם). כמו כן הפקתי את "חגיגת ההתמקדות" הראשונה יחד עם סאלי תדמור ותמכתי גם בחגיגה השניה השלישית.

כמי שלמד וחווה הרבה גישות בהתמקדות (ובתחומים נוספים של עבודת גוף נפש), ליווי תהליך של אדם אחר הוא עבורי בעיקר מרחב מוגן ומאפשר, בו מתקיימת מערכת יחסים שתומכת בתהליך של האחר. אני מאמין כי התהליכים הם של האדם שבא לעבוד איתי ומכבד תמיד את הבחירות שלו ואת הקצב שלו בתהליך. מצידי, אני מביא למרחב את הידע והניסיון שלי, ובעיקר את הנוכחות שלי כאדם ואת הנכונות שלי להקשיב ולתמוך.